ویترای

به ویترای در زبان فرانسوی vitrail شیشه‌رنگی و در زبان انگلیسی stained glass یا شیشه نقشینه گفته میشه که می‌تونه به قطعه‌های شیشه رنگین یا به هنر و صنعت استفاده از این قطعه‌ها اشاره کنه. قدمت این هنر به هزار سال می‌رسه.

شیشه رنگی، یکی از اجزای سازه ها و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان هاست که قدمت استفاده از آن به قرن ها قبل برمی گرده. این شیشه های رنگی در مدل های مات و شفاف برای نورپردازی محیط های داخلی و جلوگیری از ورود نور اضافه استفاده می شده.

نحوه ساخت

نحوه ساخت شیشه رنگی شامل طراحی اولیه روی کاغذ، سپس تعیین رنگ هر قسمت طرح و شماره‌گذاری و تعیین جهت آن، متناسب با بافت شیشه خام است. در مرحله بعد با رعایت فاصله بین شیشه‌ها، که لحیم قلعی آنرا پر می‌کند، طرح را روی ورق شیشه رنگی چسبانده و با قلم الماسه آنرا می‌برند. سپس با طرح اولیه که الگوی ساخت طرح است مطابقت داده میشه و با چرخ سنباده لبه‌های تکه شیشه بریده شده را صاف و اندازه می‌کنن. در مرحله بعد دوره یا لبه‌های هر تکه را با نوار مسی چسبدار قاب‌گیری می‌کنن. هدف از این کار آماده کردن آنها برای چسباندن با لحیم قلع و سرب است. در این مرحله تکه‌های شیشه قاب‌گیری شده را روی الگوی اولیه کنار هم می‌چینن و کنترل نهایی می‌کنن سپس با قلمو مایع تنکار را روی لبه‌های مس پوش شیشه‌ها زده و با نوار لحیم و هویه داغ شیشه‌ها را به هم متصل می‌کنن محصول نهایی در قاب یا پنجره قرار گرفته و در مقابل نور طرح زیبای خود را نشان می‌ده. نمونه‌های شیشه‌های قدیمی ایرانی و سیر تحول این صنعت در ایران در موزه آبگینه تهران در معرض تماشا قرار داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *